Jak používat kreditní karty

Kreditní karty nabízí snad každá banka a i další nebankovní instituce. Na založení Vás často mohou lákat například v hypermarketech (například retězec Tesco nabízí přímo svojí Tesco kreditní kartu)  nebo jiných frekventovaných místech nebo je nabízí pracovník call centra, který zastupuje danou banku.

Jak kartu založit?

Jedná se vlastně o úvěr ve výši úvěrového rámce karty, takže kreditní karta rozhodně není přidělována automaticky každému, kdo o ní požádá. Pokud nejste klientem dané banky, kde o kartu žádáte, je většinou nutné potvrzení příjmu nebo daňové přiznání a dále se banka zabývá Vaší finanční situací (celkové příjmy domácnosti, splátky úvěrů, povinné výdaje atd.) a na základě vyhodnocení těchto údajů Vám kartu schválí nebo zamítnou. V případě schválení se také dozvíte možný úvěrový rámec, který značí kolik peněz můžete mít maximálně v jednu chvíli použitou. Pokud jste klientem banky a máte na účtu tok peněz, tak se Vám čas od času banka sama ozve, zda nemáte zájem o kreditní kartu a nebo najdete nabídku včetně takzvaného předschváleného limitu přímo v internetovém bankovnictví, v takovém případě je pak celý proces zakládání jednodušší a většinou nevyžaduje žádné další dokládání.

Pokud máte kartou schválenou a vydanou můžete ji používat na platby, zpravidla to funguje tak, že celý měsíc utrácíte kartou peníze a jednou měsíčně Vám přijde výpis. Dle výpisu je pak nutné dlužnou částku do několika dní (běžně kolem 20 dnů) splatit.

Úskalí kreditní karty

Pokud kartu nezaplatíte do daného termínu, tak Vám hrozí velký problém. Tím je možná sankce za pozdní splátku ve formě fixního poplatku a také úročení dlužné částky a úroková sazba se běžně pohybuje i kolem 30% ročně, takže nesplácení kreditní karty je rychlá cesta do velkých finančních problémů.

Dalším problémem může být nevhodné použití karty, kreditní karta totiž neslouží pro hotovost, takže poplatek za výběr z bankomatu je většinou velmi vysoký a také tato částka běžně nespadá do bezúročného období, ale hned je úročena dle úrokové sazby.

Výhody kreditní karty

Vše není tak černé, jak se po přečtení předchozího odstavce může zdát, kreditní karty totiž přináší i zajímavé výhody pro ty, kteří s kartou umí vhodně pracovat. Základem je vše splatit v bezúročném období a pak máte vlastně půjčku zdarma na délku bezúročného období (většinou kolem 50 dní) a Vaše peníze můžou ležet třeba na spořícím účtu, kde něco málo vydělají a pouze jednou za měsíc po výpisu přesunete potřebnou částku na zaplacení dluhu nebo také některé banky umožňují 100% inkaso (neboli si banka sama vezme peníze z běžného účtu).

Kreditní karty však nabízí mnohem víc, největším lákadlem bývají bonusy za založení karty, což je opravdu různé, CitiBank ke své O2 kreditní kartě kdysi nabízelo 4 000 Kč slevu na nákup u O2, stejně tak 2 000 Kč poukázku na Mall.cz při založení Mall kreditní karty a spoustu jiných variant bonusů, této tématice se budu věnovat v dalším článku, kde si představíme aktuální bonusy.

Dalším příjemným bonusem je odměna za provedené transakce zpravidla udávaná v procentech. Nejlepší běžné karty nabízejí odměnu 2% z transakcí, které kartou provedete, běžná odměna je 1%. Občas lze narazit i na speciální časově omezené akce, kdy karta dává větší odměnu po určitou dobu po založení, pěkným příkladem může být aktuální akce GE Money Bank, která nabízí ke své Moneycard plus běžně 1% na určité transakce a dále 9% bonusových na internetové platby (v součtu tedy dostanete bonus za platbu na internetu 10%) a to až do výše 500 Kč každý měsíc po dobu 4 měsíců od založení.

Kreditka také může být zařazena do bonusového programu, kdy pak máte u určitých prodejců různé výhody, slevy nebo bonusy navíc.

Cestovatelé se určitě již setkali s nutností složit zálohu v hotelu nebo autopůjčovně, což může být i poměrně vysoká částka. Pokud byste použili debetní kartu, tak budete mít po dobu pobytu v hotelu a ještě několik dní blokované Vaše peníze, které nemůžete použít. V případě použití kreditní karty si hotel zablokuje pouze část úvěrového rámce kreditky, ale tato blokace bude opět zrušena, Vás to ohrozí pouze v případě, kdy se blížíte hranici úvěrového limitu, ale jinak Vám blokace na kreditce ničemu nevadí a v ničem neomezují, kartu dále můžete používat na platby až do výše limitu.

 

Toť asi vše ve stručnosti ke kreditním kartám, v případě dalších dotazů a nejasností se neváhejte zeptat v komentáři.

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup

    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!
Powered by Copywriting.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *