Novinky z realitního trhu aneb vlastní bydlení v roce 2017

Jaká situace panuje na trhu s realitami, kolik financí si na vlastní bydlení budete muset nachystat a co vás čeká, pokud se rozhodnete nákup řešit hypotékou? Pojďme se podívat na aktuality, které přináší začátek nového roku.

 

Vlivem nových opatření podraží hypotéky

 

Díky rostoucí ekonomice i nízkým úrokovým sazbám dávali Češi během uplynulého roku především přednost vlastnímu bydlení před nájmy. Nad levnými hypotékami se nicméně s koncem roku 2016 pomyslně zavřela voda. Výše úrokových sazeb se v současnosti dostala až na hodnotu 1,82 %. Příčinou je především nový zákon o hypotečním úvěru, který vstoupil v platnost v prosinci minulého roku. Zájemce o hypotéky to přitom zatím paradoxně nikterak neodradilo.

Podle analytiků je příčinou také to, že mnozí očekávají ještě výraznější zdražování. Což skutečně nastane, jakmile vstoupí v platnost opatření, které má zakázat stoprocentní hypotéky. Od dubna se výše LTV omezí na hodnotu mezi 80 a 90 %. Řada lidí se tak rozhodla příliš neotálet. Zařídit si do banky hypotéku se proto během prvního měsíce roku 2017 vydalo více než 8 600 lidí. Ti si většinou berou hypoteční úvěr ve výši 2 000 000 korun.

 

Ceny nemovitostí zvolna porostou dál

 

Na žadatele přitom na konci roku dopadl i nárůst cen vlastních nemovitostí. Na to mírnou stagnací zareagovala jak nabídka, tak i poptávka.

Vlastní bydlení vyjde nejdráž v Praze, Brně, Olomouci a ve Středočeském kraji. Kdo chce ušetřit, měl by uvažovat spíše o koupi rodinného domu, jak vyplývá z indexu Hypoteční banky, který se počítá podle reálných odhadů tržních cen nemovitostí. Také ceny pozemků narostly pouze mírně. Naopak nejvíc financí si budou muset zájemci připravit, jestliže si hodlají pořizovat byt. S vyšší sumou především budete muset počítat tehdy, pokud kupujete starší panelový byt. Kdybyste naopak chtěli cihlový, mělo by to pro vás znamenat úsporu.

Od roku 2015 přitom byty zdražily celkem až o 21 %. Finanční experti jsou ale optimističtí. Ceny v roce 2017 dále takto prudce už neporostou. Důvodem bude mimo jiné i právě zmiňovaná menší dostupnost hypotečních úvěrů.

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup

    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!
Powered by Copywriting.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *